Skip to content

30-32 Pine Grove Terr

Newark, NJ 07103

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 2004

Property Information

Block4052
Lot136
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,607
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,100
12%
Improvement Value:$123,800
88%
Total Assessment$139,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,320+2.0%
2024$5,215-0.2%
2023$5,224-1.7%
2022$5,316+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$16,500
DeedBook 5298, Page 21

Property Sale

Sale
$22,050
DeedBook 5273, Page 849

Property Built

Built

Year Built: 1927