Skip to content

69 West End Ave

Newark, NJ 07106

Built 1920

Last Sale Price
$367,000
Last Sale Date
Jul 26, 2022

Property Information

Block4052
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,735
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,800
13%
Improvement Value:$116,100
87%
Total Assessment$133,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,092+2.0%
2024$4,992-0.2%
2023$5,000-1.7%
2022$5,088+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$367,000

To:

Sq Ft1,735DeedBook 20220, Page 75293

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 5054, Page 693

Property Sale

Sale
$28,300
DeedBook 4976, Page 743

Property Built

Built

Year Built: 1920