Skip to content

35-37 Pine Grove Terr

Newark, NJ 07106

Built 1920

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Dec 10, 2021

Property Information

Block4053
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,577
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,000
6%
Improvement Value:$233,100
94%
Total Assessment$247,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,397+2.0%
2024$9,212+110.7%
2023$4,373-1.7%
2022$4,450+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft2,577DeedBook 20220, Page 10850

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft1,719DeedBook 20190, Page 51660Recorded6/6/2019

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft1,719DeedBook 20171, Page 967Recorded11/20/2017

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5984, Page 852

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 5873, Page 46

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5492, Page 85

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 5047, Page 602

Property Built

Built

Year Built: 1920