Skip to content

93-95 West End Ave

Newark, NJ 07106

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 29, 1996

Property Information

Block4052
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,460
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,000
17%
Improvement Value:$96,000
83%
Total Assessment$115,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,373+2.0%
2024$4,287-0.2%
2023$4,294-1.7%
2022$4,370+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 4680, Page 840

Property Built

Built

Year Built: 1920