Skip to content

140-142 Pine Grove Ter

Newark, NJ 07106

Built 1927

Last Sale Price
$174,900
Last Sale Date
Nov 16, 2009

Property Information

Block4052
Lot81
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,529
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,100
12%
Improvement Value:$99,300
88%
Total Assessment$113,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,313+2.0%
2024$4,228-0.2%
2023$4,234-1.7%
2022$4,309+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$174,900

To:

Sq Ft1,529DeedBook 12228, Page 573

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 6185, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1927