Skip to content

153 West End Ave

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Dec 23, 2013

Property Information

Block4053
Lot76
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,868
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,200
12%
Improvement Value:$146,900
88%
Total Assessment$166,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,317+2.0%
2024$6,192-0.2%
2023$6,202-1.7%
2022$6,312+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft4,108DeedBook 12477, Page 1198

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 4511, Page 489

Property Built

Built

Year Built: 1925