Skip to content

174 Grove Terr

Newark, NJ 07106

Built 1927

Last Sale Price
$47,000
Last Sale Date
Dec 16, 2014

Property Information

Block4053
Lot78
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,700
14%
Improvement Value:$102,100
86%
Total Assessment$118,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,518+2.0%
2024$4,429-0.2%
2023$4,436-1.7%
2022$4,514+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$47,000

To:

Sq Ft2,387DeedBook 12532, Page 1065

Property Sale

Sale
$21,272

From:

To:

Sq Ft1,484DeedBook 12521, Page 8314Recorded10/27/2014

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4748, Page 712

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4748, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 1927