Skip to content

132 Sunset Ave

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Jan 9, 2018

Property Information

Block4059
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,844
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,300
26%
Improvement Value:$45,600
74%
Total Assessment$61,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,354+2.0%
2024$2,308-0.2%
2023$2,311-1.7%
2022$2,352+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$239,000

To:

Sq Ft1,844DeedBook 20180, Page 3471

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 12105, Page 1624

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 6157, Page 170

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 6026, Page 936

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5955, Page 775

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4974, Page 399

Property Built

Built

Year Built: 1925