Skip to content

80 St Paul AveNewark, NJ 07106

Built 1920

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Jun 28, 2019

Property Information

Block4174
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
13%
Improvement Value:$155,700
87%
Total Assessment$178,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,777+2.0%
2024$6,643-0.2%
2023$6,654-1.7%
2022$6,772+22.1%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$249,000

To:

Sq Ft2,858DeedBook 20190, Page 65635

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 20180, Page 94008Recorded10/30/2018

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 20180, Page 52558Recorded6/18/2018

Property Sale

Sale
$43,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 12459, Page 3850Recorded9/25/2013

Property Sale

Sale
$2,650,000
DeedBook 6292, Page 543

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 6177, Page 607

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 6130, Page 720

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5757, Page 502

Property Built

Built

Year Built: 1920