Skip to content

20 Sunset AveNewark, NJ 07106

Built 1900

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Aug 24, 2020

Property Information

Block4060
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,984
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,300
44%
Improvement Value:$20,800
56%
Total Assessment$37,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,411+2.0%
2024$1,383-0.2%
2023$1,385-0.9%
2022$1,398+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000

To:

Sq Ft1,984DeedBook 20200, Page 89492

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 6171, Page 789

Property Sale

Sale
$67,900
DeedBook 5922, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1900