Skip to content

1-3 Homestead Park Roa

Newark, NJ 07108

Built 1900

Last Sale Price
$27,000
Last Sale Date
Oct 8, 2009

Property Information

Block3044
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,986
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,700
18%
Improvement Value:$89,700
82%
Total Assessment$109,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,160+2.0%
2024$4,078-0.2%
2023$4,085-1.7%
2022$4,157+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$27,000

To:

Sq Ft1,986DeedBook 12227, Page 3577

Property Built

Built

Year Built: 1900