Skip to content

66 Sunset Ave

Newark, NJ 07106

Built 1967

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Nov 20, 2014

Property Information

Block4060
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description2SF2AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,403
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,800
13%
Improvement Value:$118,900
87%
Total Assessment$136,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,199+2.0%
2024$5,096-0.2%
2023$5,104-1.7%
2022$5,195+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$133,000

To:

Sq Ft2,403DeedBook 12527, Page 2846

Property Built

Built

Year Built: 1967