Skip to content

25 Alexander St

Newark, NJ 07106

Built 1900

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 2, 2022

Property Information

Block4060
Lot75
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
20%
Improvement Value:$63,800
80%
Total Assessment$80,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,046+2.0%
2024$2,986-0.2%
2023$2,991-1.7%
2022$3,044+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft936DeedBook 20220, Page 72074

Property Sale

Sale
$122,500

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 20200, Page 60801Recorded7/2/2020

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 6048, Page 926

Property Sale

Sale
$18,100
DeedBook 4604, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1900