Skip to content

12 Boylan St

Newark, NJ 07106

Built 1918

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2021

Property Information

Block4061
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,862
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,400
16%
Improvement Value:$83,100
84%
Total Assessment$98,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,746+2.0%
2024$3,672-0.2%
2023$3,678-1.7%
2022$3,743+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$36,000

From:

To:

Sq Ft1,157DeedBook 20170, Page 75951Recorded8/28/2017

Property Sale

Sale
$6,500
DeedBook 4543, Page 947

Property Built

Built

Year Built: 1918