Skip to content

28 Boylan St

Newark, NJ 07106

Built 1918

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2015

Property Information

Block4061
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,246
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,300
25%
Improvement Value:$49,300
75%
Total Assessment$65,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,495+2.0%
2024$2,446-0.2%
2023$2,450-1.7%
2022$2,493+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$27,100
DeedBook 12328, Page 5036

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 12077, Page 138

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 6298, Page 730

Property Built

Built

Year Built: 1918