Skip to content

59 Boylan St

Newark, NJ 07106

Built 2024
Other Exempt

Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Dec 10, 2024

Property Information

Block4063
Lot102
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,917
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,300
4%
Improvement Value:$392,000
96%
Total Assessment$409,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2001$2,381-5.7%
2000$2,525+1.8%
1999$2,481+4.4%
1998$2,376+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$815,000

To:

Sq Ft4,917DeedBook 20240, Page 73532

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$20,040
Sq Ft2,548DeedBook 20230, Page 54209Recorded9/8/2023

Property Sale

Sale
$100,000

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5437, Page 67

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4910, Page 434