Skip to content

932 South Orange Ave

Newark, NJ 07106

Last Sale Date
Aug 31, 2018

Property Information

Block4063
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
82%
Improvement Value:$15,000
18%
Total Assessment$82,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$3,047+3.7%
2019$2,937+3.5%
2018$2,838+4.0%
2017$2,730+6.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$105,500
DeedBook 6348, Page 236

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 6074, Page 114

Property Sale

Sale
$400
DeedBook 4714, Page 318