Skip to content

20-22 Brookdale Ave

Newark, NJ 07106

Built 1967

Last Sale Price
$374,000
Last Sale Date
Sep 10, 2020

Property Information

Block4063
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class45
Description2SF2AG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,548
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,400
6%
Improvement Value:$279,600
94%
Total Assessment$298,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,333+2.0%
2024$11,109-0.2%
2023$11,127+64.0%
2022$6,787+1.0%
Property History
Sales9

Property Sale

Sale
$374,000

To:

Sq Ft4,024DeedBook 20200, Page 94072

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 20170, Page 85866

Property Sale

Sale
$82,124

From:

To:

DeedBook 20170, Page 66665Recorded7/31/2017

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft2,548DeedBook 20170, Page 85866Recorded9/27/2017

Property Sale

SaleMulti
$188,000
DeedBook 5978, Page 184

Property Sale

SaleMulti
$143,750
DeedBook 5681, Page 209

Property Sale

SaleMulti
$39,600
DeedBook 5226, Page 785

Property Sale

SaleMulti
$39,600
DeedBook 5125, Page 471

Property Sale

SaleMulti
$39,600
DeedBook 4464, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1967