Skip to content

76-78 Brookdale Ave

Newark, NJ 07106

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 24, 2020

Property Information

Block4063
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description2SF5UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,000
12%
Improvement Value:$140,100
88%
Total Assessment$159,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,051+2.0%
2024$5,931-0.2%
2023$5,941-1.7%
2022$6,046+63.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,888DeedBook 20190, Page 89317Recorded9/23/2019

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,888DeedBook 12494, Page 2819Recorded5/6/2014

Property Sale

SaleMulti
$35,900
DeedBook 12340, Page 7714

Property Sale

SaleMulti
$80,200
DeedBook 5126, Page 721

Property Sale

SaleMulti
$74,000
DeedBook 4942, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1922