Skip to content

84-86 Brookdale Ave

Newark, NJ 07106

Built 1907

Last Sale Price
$304,000
Last Sale Date
Mar 24, 2021

Property Information

Block4063
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class18
Description2SF5UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,000
9%
Improvement Value:$197,200
91%
Total Assessment$216,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,222+2.0%
2024$8,060+73.2%
2023$4,653-1.7%
2022$4,735+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$304,000

To:

Sq Ft1,456DeedBook 20210, Page 56067

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 12425, Page 951

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 6315, Page 865

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 5951, Page 788

Property Sale

SaleMulti
$38,500
DeedBook 5856, Page 791

Property Sale

SaleMulti
$59,900
DeedBook 5019, Page 943

Property Built

Built

Year Built: 1907