Skip to content

67 Boylan St

Newark, NJ 07106

Built 1918

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2006

Property Information

Block4063
Lot99
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,002
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,300
13%
Improvement Value:$118,200
87%
Total Assessment$135,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,153+2.0%
2024$5,051-0.2%
2023$5,060-1.7%
2022$5,149+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 6055, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1918