Skip to content

76 Stuyvesant Ave

Newark, NJ 07106

Built 1907

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Aug 23, 2017

Property Information

Block4066
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description2SF3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,800
15%
Improvement Value:$89,400
85%
Total Assessment$105,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,001+2.0%
2024$3,922-0.2%
2023$3,928-1.7%
2022$3,998+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft2,162DeedBook 20170, Page 79957

Property Sale

Sale
$23,200

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 20170, Page 11063Recorded2/6/2017

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5250, Page 365

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5101, Page 662

Property Built

Built

Year Built: 1907