Skip to content

18 Palm St

Newark, NJ 07106

Built 1897

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Nov 5, 2020

Property Information

Block4199
Lot85
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,836
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
9%
Improvement Value:$169,700
91%
Total Assessment$186,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,074+2.0%
2024$6,934+77.4%
2023$3,910-1.7%
2022$3,979+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,836DeedBook 20201, Page 30414

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 6271, Page 447

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 4948, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1897