Skip to content

36 Unity Ave

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 2009

Property Information

Block4077
Lot63
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class43
Description2.5SF3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,368
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,500
15%
Improvement Value:$140,100
85%
Total Assessment$164,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,260+2.0%
2024$6,136-0.2%
2023$6,146-1.7%
2022$6,255+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4949, Page 562

Property Built

Built

Year Built: 1925