Skip to content

210-214 Stuyvesant AveNewark, NJ 07106

Public Property

Last Sale Price
$58,961
Last Sale Date
Oct 9, 1995

Property Information

Block4076
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,000
21%
Improvement Value:$617,600
79%
Total Assessment$782,600

Tax History

YearProperty taxesChange
1998$18,326+5.7%
1997$17,331+1.3%
1996$17,115+0.2%
1995$17,075+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$58,961

To:

DeedBook 5388, Page 203

Property Sale

Sale
$81,532
DeedBook 5109, Page 752

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4636, Page 417