Skip to content

224 Stuyvesant Ave

Newark, NJ 07106

Built 1920

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Aug 29, 2003

Property Information

Block4076
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,576
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
10%
Improvement Value:$136,500
90%
Total Assessment$151,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,762+2.0%
2024$5,648-0.2%
2023$5,657-1.7%
2022$5,757+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft3,576DeedBook 6012, Page 131

Property Sale

Sale
$64,500
DeedBook 5309, Page 911

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5087, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1920