Skip to content

1-3 Colleen St

Newark, NJ 07106

Built 1947

Last Sale Price
$86,000
Last Sale Date
Aug 5, 1994

Property Information

Block4079
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description1SB1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,426
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,500
18%
Improvement Value:$100,400
82%
Total Assessment$121,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,636+2.0%
2024$4,544-0.2%
2023$4,552-1.7%
2022$4,632+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$86,000

To:

Sq Ft1,426DeedBook 5326, Page 502

Property Sale

Sale
$107,000

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 5038, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1947