Skip to content

114 Mead St

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 2014

Property Information

Block4104
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,414
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,800
19%
Improvement Value:$99,400
81%
Total Assessment$123,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,685+2.0%
2024$4,593-0.2%
2023$4,600-1.7%
2022$4,682+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4744, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1925