Skip to content

10-12 Scofield St

Newark, NJ 07106

Built 1953

Last Sale Date
Feb 1, 1999

Property Information

Block4079
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,400
17%
Improvement Value:$106,700
83%
Total Assessment$128,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,872+2.0%
2024$4,776-0.2%
2023$4,783-1.7%
2022$4,868+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 4764, Page 459

Property Built

Built

Year Built: 1953