Skip to content

23-25 Colleen St

Newark, NJ 07106

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 2023

Property Information

Block4079
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class43
Description2SF4UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,032
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,100
7%
Improvement Value:$291,200
93%
Total Assessment$314,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,953+2.0%
2024$11,717+17.2%
2023$9,996-1.7%
2022$10,173+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft4,032DeedBook 20220, Page 7297Recorded1/26/2022

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft4,032DeedBook 20180, Page 98263Recorded11/15/2018

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 4699, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1927