Skip to content

320-322 Chapman St

Newark, NJ 07106

Built 1928

Last Sale Price
$191,000
Last Sale Date
Apr 7, 2017

Property Information

Block4086
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,862
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,600
17%
Improvement Value:$125,000
83%
Total Assessment$150,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,727+2.0%
2024$5,614-0.2%
2023$5,623-1.7%
2022$5,723+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$191,000

To:

Sq Ft1,862DeedBook 20170, Page 34233

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 6394, Page 640

Property Sale

Sale
$126,500
DeedBook 5231, Page 137

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5113, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1928