Skip to content

336-338 Chapman St

Newark, NJ 07106

Built 1930

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Feb 20, 2018

Property Information

Block4086
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,084
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,600
16%
Improvement Value:$139,100
84%
Total Assessment$164,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,264+2.0%
2024$6,140-0.2%
2023$6,150-1.7%
2022$6,259+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft2,962DeedBook 20180, Page 18232

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft2,084DeedBook 20170, Page 91637Recorded10/17/2017

Property Sale

Sale
$58,500
DeedBook 4807, Page 601

Property Built

Built

Year Built: 1930