Skip to content

21-23 Ivy St

Newark, NJ 07106

Built 1959

Last Sale Price
$256,000
Last Sale Date
Nov 29, 2018

Property Information

Block4097
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2.5SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,600
12%
Improvement Value:$164,600
88%
Total Assessment$187,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,119+2.0%
2024$6,979-0.2%
2023$6,990-1.7%
2022$7,114+35.7%
Property History

Property Sale

Sale
$256,000

To:

Sq Ft1,520DeedBook 20181, Page 5072

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 5649, Page 872

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5222, Page 781

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4898, Page 957

Property Built

Built

Year Built: 1959