Skip to content

34 Cleveland Ave

Newark, NJ 07106

Built 1937

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Mar 6, 2023

Property Information

Block4097
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,557
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,500
21%
Improvement Value:$110,900
79%
Total Assessment$140,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,339+7.1%
2024$4,984-0.2%
2023$4,993-1.8%
2022$5,085+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,557DeedBook 20230, Page 22550

Property Sale

Sale
$78,865
Sq Ft1,557DeedBook 20221, Page 4242Recorded12/2/2022

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,557DeedBook 20221, Page 4243Recorded12/2/2022

Property Sale

Sale
$175,800

From:

To:

Sq Ft1,557DeedBook 20170, Page 64892Recorded7/26/2017

Property Built

Built

Year Built: 1937