Skip to content

40-42 Cleveland Ave

Newark, NJ 07106

Built 1936

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 2025

Property Information

Block4097
Lot73
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SAL2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,559
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,100
19%
Improvement Value:$109,900
81%
Total Assessment$135,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,884+2.1%
2024$4,783-0.2%
2023$4,791-1.8%
2022$4,880+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 5421, Page 191

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 4956, Page 576

Property Built

Built

Year Built: 1936