Skip to content

214 Richelieu Ter

Newark, NJ 07106

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 8, 2025

Property Information

Block4127
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,262
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,500
14%
Improvement Value:$123,200
86%
Total Assessment$143,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,465+2.0%
2024$5,357-0.2%
2023$5,366-1.7%
2022$5,461+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft2,262DeedBook 6289, Page 717

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5944, Page 833

Property Sale

Sale
$52,000

Property Sale

Sale
$37,000

Property Sale

Sale
$37,000

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 4687, Page 827

Property Built

Built

Year Built: 1930