Skip to content

129 University Ave

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$63,000,000
Last Sale Date
May 2, 2016

Property Information

Block40
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,000
97%
Improvement Value:$4,500
3%
Total Assessment$129,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,925+2.0%
2024$4,828-0.2%
2023$4,836-1.7%
2022$4,921+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$63,000,000

To:

DeedBook 20160, Page 40338