Skip to content

300-302 Sussex Ave

Newark, NJ 07107

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 24, 2023

Property Information

Block1878
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,304
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,900
97%
Improvement Value:$2,100
3%
Total Assessment$82,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,118+2.0%
2024$3,057-0.2%
2023$3,062-1.7%
2022$3,116-82.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 12397, Page 2715

Property Built

Built

Year Built: 1910