Skip to content

16 Commonwealth Ave

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
May 6, 2005

Property Information

Block4104
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,300
21%
Improvement Value:$88,800
79%
Total Assessment$113,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,301+2.0%
2024$4,216-0.2%
2023$4,223-1.7%
2022$4,298+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,404DeedBook 6192, Page 259

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5697, Page 359

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5069, Page 162

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 4612, Page 675

Property Built

Built

Year Built: 1925