Skip to content

14 Commonwealth Ave

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$254,000
Last Sale Date
Dec 10, 2019

Property Information

Block4104
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page6161

Building Details

Building Class45
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
12%
Improvement Value:$178,600
88%
Total Assessment$202,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,716+2.0%
2024$7,564-0.2%
2023$7,576+52.7%
2022$4,963+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$254,000

To:

Sq Ft2,184DeedBook 20191, Page 19283

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 4648, Page 394

Property Built

Built

Year Built: 1925