Skip to content

270 Smith St

Newark, NJ 07106

Built 1926

Last Sale Price
$31,000
Last Sale Date
Nov 28, 1979

Property Information

Block4108
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,144
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
15%
Improvement Value:$92,400
85%
Total Assessment$108,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,134+2.0%
2024$4,052-0.2%
2023$4,059-1.7%
2022$4,131+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$31,000

To:

Sq Ft2,144DeedBook 4665, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1926