Skip to content

312 Smith StNewark, NJ 07106

Built 1920

Last Sale Price
$60,100
Last Sale Date
Sep 23, 2010

Property Information

Block4108
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,142
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
15%
Improvement Value:$89,800
85%
Total Assessment$106,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,035+2.0%
2024$3,955-0.2%
2023$3,962-1.7%
2022$4,032+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$60,100

To:

Sq Ft2,142DeedBook 12278, Page 5698

Property Sale

Sale
$27,000

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 4942, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 1920