Skip to content

328-330 Smith St

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jan 12, 2021

Property Information

Block4108
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,452
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,800
7%
Improvement Value:$204,200
93%
Total Assessment$220,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,948+2.0%
2024$8,772+115.3%
2023$4,074-1.7%
2022$4,146+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,452DeedBook 20210, Page 10721

Property Sale

Sale
$108,500

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 20200, Page 70276Recorded7/29/2020

Property Sale

Sale
$26,500
DeedBook 4598, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1925