Skip to content

63-65 Mead St

Newark, NJ 07106

Built 1915

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Sep 28, 1998

Property Information

Block4108
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,196
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,900
17%
Improvement Value:$82,600
83%
Total Assessment$99,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,784+2.0%
2024$3,709-0.2%
2023$3,715-1.7%
2022$3,781+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$72,000

To:

Sq Ft1,196DeedBook 5578, Page 21

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 5052, Page 780

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4912, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1915