Skip to content

39-41 Mead StNewark, NJ 07106

Built 1927

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 6, 2006

Property Information

Block4108
Lot67
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class43
Description2SF21G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,309
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,800
13%
Improvement Value:$119,200
87%
Total Assessment$137,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,210+2.0%
2024$5,107-0.2%
2023$5,116-1.7%
2022$5,206+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft2,309DeedBook 6398, Page 842

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4519, Page 856

Property Built

Built

Year Built: 1927