Skip to content

27 Mead St

Newark, NJ 07106

Vacant Land

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Aug 14, 2023

Property Information

Block4108
Lot73
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$16,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2013$620-56.2%
2012$1,415+16.1%
2011$1,219+5.4%
2010$1,157+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$15,000

To:

DeedBook 20230, Page 65766

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 12078, Page 76