Skip to content

9 Mead St

Newark, NJ 07106

Built 1926

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Dec 11, 2014

Property Information

Block4108
Lot82
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,420
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,000
18%
Improvement Value:$72,300
82%
Total Assessment$88,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,358+2.0%
2024$3,292-0.2%
2023$3,297-1.7%
2022$3,355+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft1,420DeedBook 12530, Page 8271

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 5013, Page 904

Property Built

Built

Year Built: 1926