Skip to content

105 Stuyvesant Ave

Newark, NJ 07106

Built 2008

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Mar 2, 2022

Property Information

Block4111
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,882
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,600
6%
Improvement Value:$236,400
94%
Total Assessment$251,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,546+2.0%
2024$9,357+16.7%
2023$8,017-1.7%
2022$8,159+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft3,882DeedBook 20220, Page 40376

Property Sale

Sale
$167,000

From:

To:

Sq Ft2,452DeedBook 12501, Page 5905Recorded6/25/2014

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$419,000
DeedBook 12001, Page 8650

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 6236, Page 946

Property Sale

SaleMulti
$79,900
DeedBook 5567, Page 528