Skip to content

101-103 Stuyvesant Ave

Newark, NJ 07106

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2003

Property Information

Block4111
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class43
Description3SF3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,654
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,400
10%
Improvement Value:$162,600
90%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,845+2.0%
2024$6,710-0.2%
2023$6,721-1.7%
2022$6,840+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$39,000
DeedBook 4750, Page 465

Property Built

Built

Year Built: 1907