Skip to content

77 Stuyvesant Ave

Newark, NJ 07106

Built 1897

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Dec 28, 2016

Property Information

Block4112
Lot19.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class43
Description2SSCB2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,784
Acreage573.98

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
28%
Improvement Value:$102,900
72%
Total Assessment$142,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,434+2.0%
2024$5,327+15.7%
2023$4,603
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft2,784DeedBook 20170, Page 3181

Property Built

Built

Year Built: 1897